الکتروموتورها (دینام) در صورت مدیریت و نگهداری صحیح عمر مفید بیشتری خواهند داشت. و کمتر کار شما به تعمیر الکتروموتور (دینام) یا تعویض آن خواهد انجامید.

با توجه به تجربه‌ام، اغلب اوقات می‌بینم که یک تصمیم سریع، تصمیم درستی نیست. در اینجا یک مثال آورده شده است: یک شرکت بزرگ فولادی یک برنامه کاربردی فن آنیل هیدروژنی داشت. آنها به طور متوسط 3 میلیون تومان برای تعمیر یک الکتروموتور (دینام) فن کوچک ( 5hp/1800rpm) در مواقع اضطراری هزینه کردند.آنها به طور متوسط ​​54 تعمیر در سال داشتند و به طور متوسط 1.5 میلیون تومان در هر تعمیر هزینه شده است این مبلغ سالانه به 162 میلیون تومان می رسد.  بله، این مقدار زیادی است. به خصوص اگر میانگین طول عمر را 6 ماه در نظر بگیرید.

همه چیز اورژانسی بود و آنها هرگز وقت نداشتند تعمیر را به درستی انجام دهند. تعمیرکار(سیم پیچ) آنها فقط آنها را تعمیر می کرد و هیچ راه حلی به آنها نمی داد تا دوباره خراب نشوند. وقتی تعمیرکار(سیم پیچ) تحت فشار است تا الکتروموتور(دینام) را در اسرع وقت بازگرداند و زمان کافی برای انجام کار درست را ندارد، این را بسیار می بینیم. و ما کاملاً درک می کنیم که چرا شما تحت فشار هستید.

این کار با ایجاد بهترین شیوه های برنامه تعمیر/تعویض شروع می شود

ایجاد یک برنامه تعمیر/تعویض بهترین روش ها برای پیشگیری قبل از وقوع خرابی است و به شما این امکان را می دهد که برای هراتفاقی آماده باشید. شما می دانید چه کاری انجام دهید و به دلیل تمرکز کوتاه مدت، دوام طولانی مدت را به خطر نمی اندازید.

داشتن برنامه ریزی مناسب به شما این امکان را می دهد که:

 • در دسترس بودن گیاه را به حداکثر برسانید
 • خرابی تجهیزات حین خدمت را به حداقل برسانید
 • زمان لازم برای کارکرد مجدد تجهیزات را در بهترین حالت کاهش دهید
 • یک رویکرد سیستماتیک برای بهبود کارایی و دوام موجودی الکتروموتور(دینام)های خود در طول زمان ارائه دهید.
 • شما را قادر می سازد تا هنگام مواجهه با خرابی تجهیزات حین سرویس، نتایج را پیش بینی کنید
 • منجر به کمترین هزینه کلی برای کسب و کار شما می شود.

برای اینکه این طرح به بهترین شکل عمل کند، باید روش‌های نگهداری موجود را تکمیل کند و باید موارد زیر را پوشش دهد:

 1. ایجاد موجودی الکتروموتور(دینام) و کارخانه
 2. تنظیم دلیل خرابی تعمیر/تعویض
 3. مشارکت با تعمیرکار(سیم پیچ) مناسب
 4. تعیین قیمت تعمیرات
 5. مذاکره در مورد قیمت
 6. تعمیر در مقایسه با تعویض
 7. مدیریت تعمیرکار(سیم پیچ)ان:
 1. ارزیابی توانایی تعمیرکار(سیم پیچ)
 2. توسعه مشخصات فنی برای الزام کیفیت تعمیر/تعویض
 3. تدوین فرآیند مدیریت اسناد و برنامه اقدام پیشگیرانه
 1. چک لیست حذف و نصب
 2. ارزیابی نتایج
 3. توسعه یک فرآیند تصمیم گیری استاندارد برای مقابله با خرابی ها

طرح تعمیر الکتروموتور (دینام) یا تعویض آن.

با داشتن یک برنامه برای تعمیر الکتروموتور (دینام) یا تعویض آن، اطلاعات خوبی در هنگام بروز خرابی در اختیار خواهید داشت و می‌توانید خرابی تجهیزات در حین کار را مدیریت و به حداقل برسانید.

اگر به درستی تنظیم شود، موجودی الکتروموتور(دینام) و کارخانه شما به عنوان یک منبع متمرکز از تمام اطلاعات مورد نیاز شما برای تصمیم گیری سریع آگاهانه عمل خواهد کرد. موجودی، دستورالعمل‌هایی را در مورد بهترین گزینه جایگزین یا مشخصات تعمیر ایجاد می‌کند، که به شما کمک می‌کند در صورت بروز خرابی در جهت درست حرکت کنید.

خیلی اوقات ما برای تعمیرات الکتروموتور(دینام) تماس می گیریم و اطلاعات محدودی به ما داده می شود. سپس زمان گرانبها در انتظار ارائه اطلاعات بیشتر و دقیق تلف می شود. به دست آوردن اطلاعات مناسب ، روند را تسریع می کند و اطمینان می دهد که الکتروموتور(دینام) مناسب پیدا می شود.

تعمیر الکتروموتور (دینام) یا تعویض
تعمیر الکتروموتور (دینام) یا تعویض آن

اگر جایگزینی در انبار ندارید، این امر مهم است. سپس ارائه اطلاعات صحیح به تعمیرگاه(سیم پیچی) الکتروموتور(دینام) یا تامین کننده الکتروموتور(دینام) جدید، اطمینان حاصل می کند که الکتروموتور(دینام) مناسب را دریافت می کنید .

مطمئن شوید که می توانید این اطلاعات را ارائه دهید:

 • اطلاعات کامل پلاک (تصویر پلاک)
 • تاریخچه تعمیر و نگهداری
 • الکتروموتورهای(دینام) بزرگتر به اطلاعات بیشتری نیاز دارند مانند:
 • سرعت v/s منحنی های گشتاور
 • اینرسی بار (هفته ۲ )

برای مشاهده لوازم جانبی الکتروموتور کلیک کنید

آیا نقطه تصمیم گیری برای تعمیر/تعویض دارید؟

مهم است که یک نقطه تصمیم گیری برای تعمیر/تعویض الکتروموتور ایجاد کنید اندازه الکتروموتوری(دینام) که توان کمتر از  آن باید به طور خودکار تعویض کنید. این نقطه انفصال باید به وضوح در اختیار تصمیم گیرندگان باشد.

تصمیم برای تعمیر الکتروموتور (دینام) یا تعویض باید عمدتاً یک تصمیم مالی باشد. در حالی که تعمیر الکتروموتور(دینام) ممکن است به هزینه های اولیه کمتری نسبت به خرید یک الکتروموتور(دینام) جدید نیاز داشته باشد، کل هزینه های عملیاتی الکتروموتور(دینام) تعمیر شده بسته به موارد زیر ممکن است به طور قابل توجهی بالاتر باشد:

 • علت خرابی
 • سن الکتروموتور(دینام) شما *
 • توانایی تعمیرگاه(سیم پیچی) شما
 • ساعت کار سالانه الکتروموتور(دینام) *
 • راندمان کلی الکتروموتور(دینام) پس از تعمیر

هنگامی که یک الکتروموتور(دینام) از اندازه معینی پایین می آید، تعمیر آن مقرون به صرفه نیست. برای الکتروموتور(دینام)های القایی AC استاندارد،که اندازه آنها معمولاً حدود 50 تا 75 اسب بخار است، یا اندازه الکتروموتوری(دینام) که در آن تعمیر بیش از 60 تا 70 درصد هزینه جایگزینی یک الکتروموتور(دینام) با راندمان بالاتر ارزش دارد.

الکتروموتور سوخته
الکتروموتور سوخته

با شروع تجزیه و تحلیل تعمیر/تعویض خود با الکتروموتورهای(دینام) بزرگتر و کار کردن به الکتروموتورهای(دینام) کوچکتر، می توانید نقطه ای را تعیین کنید که در آن مشخص شود جایگزینی بهترین گزینه برای سازمان شما است.

قیمت جایگزینی را با تعمیرکار(سیم پیچ) خود تعیین کنید.

از آنجایی که تصمیم برای تعمیر/تعویض در درجه اول یک تصمیم مالی است، بحث و تعیین قیمت تعمیر مهم است.

به طور کلی، توصیه می شود یک قالب از نوع ماتریسی انجام دهید که بر اساس موجودی الکتروموتور(دینام) و کارخانه شما باشد. با این حال، گاهی اوقات یک تاریخچه ساده در الکتروموتورها(دینام) می تواند قیمت متوسطی در تعمیرات به شما بدهد. این یک ابزار اساسی است، اما ابزاری برای تصمیم گیری در اختیار شما قرار نمی دهد.

از هر فرآیندی که استفاده می کنید، باید چیزی برای مقایسه قیمت تعمیر خود داشته باشید تا بتوانید تصمیم بگیرید. اینجاست که تعیین قیمت جایگزین، به شما امکان می دهد تا از هزینه جایگزینی مطلع شوید. اگر الان آن را ندارید، خوب، بعدا از هیچ وقت بهتر است.  تعمیرکار(سیم پیچ) مورد اعتماد خود را پیدا کنید و شروع به ساختن یک پایه کنید. یکی از عوامل کلیدی که اغلب نادیده گرفته می شود این است که الکتروموتور(دینام) جدید می تواند رتبه بازدهی بسیار بالاتری داشته باشد. این باید در فرآیند تصمیم گیری شما لحاظ شود زیرا تنها 5 درصد از کل هزینه مالکیت الکتروموتور(دینام) به قیمت خرید و هزینه های تعمیر و نگهداری است – 95 درصد باقیمانده TCO هزینه های انرژی است .

تعمیر در مقابل تعویض؟چگونه تصمیم می گیرید؟

در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام تصمیم گیری در نظر بگیرید:

 • در برخی موارد، تعمیر بر اساس کاربرد و طراحی الکتروموتور(دینام) بهتر است. طرح های جدید ممکن است کارآمدتر باشند، اما الکتروموتور(دینام) اصلی بهتر از جایگزین فعلی است.
 • در گذشته، الکتروموتورها(دینام) برای عمر 25 تا 35 سال ساخته می شدند، اما اکثر آنها بیش از حد مهندسی شده بودند
 • امروزه الکتروموتورها(دینام) به گونه ای طراحی شده اند که 15 تا 20 سال دوام بیاورند، اما بدون هیچ گونه آزادی عملی مهندسی شده اند
 • الکتروموتورهای(دینام) جایگزین فعلی معمولاً کوچکتر هستند و گاهی اوقات نصب آن را در محل برنامه اصلی دشوارتر می کند.
 • آیا الکتروموتور(دینام) جدید توسط تعمیرگاه(سیم پیچی) قابل بازسازی است یا باید به کارخانه برگردد؟
 • آیا زمان تحویل برای یک جایگزین جدید برای نیازهای فعلی شما طولانی است و تعمیر تنها گزینه امکان پذیر است؟

مدیریت تعمیرکار (سیم پیچ) ان

یک استراتژی برای مدیریت تعمیرکار(سیم پیچ)ان ایجاد کنید تا مواردی را که جایگزینی بهترین گزینه نیست پوشش دهد. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که الکتروموتور(دینام) شما مطابق با استانداردهای مناسب، در شرایط قابل اعتماد به کار باز می گردد و قادر به کارکرد موثر است. استراتژی شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • ارزیابی توانایی تعمیرکار(سیم پیچ)ان
  • برای تعیین کیفیت تعمیر، مشخصات فنی را توسعه دهید
  • یک فرآیند مدیریت اسناد و یک برنامه اقدام پیشگیرانه ایجاد کنید

نکته مهم دیگر اینکه همه تعمیرگاه(سیم پیچی) ها یکسان ایجاد نشده اند. بدون روش های تعمیر مناسب، سیم پیچی الکتروموتور(دینام) می تواند راندمان الکتروموتور(دینام) را تا پنج درصد کاهش دهد. همچنین می تواند دوام را کاهش دهد و منجر به افزایش قابل توجه هزینه های انرژی و خطر خرابی بیشتر تجهیزات شود.

توانایی تعمیرکاران (سیم پیچ) خود را ارزیابی کنید

شما باید توانایی تعمیرکاران(سیم پیچ) را به دقت ارزیابی کنید و پس از انتخاب صحیح ، یک رابطه شراکتی ایجاد کنید تا مطمئن شوید که الکتروموتورهای(دینام) شما در سطح بهینه ای از دوام و کارایی تعمیر(سیم پیچی) می شوند.

راه های زیادی برای ارزیابی توانایی تعمیرکار(سیم پیچ) وجود دارد:

 • به تعمیرکار(سیم پیچ) مراجعه کنید تا محل آنها را بررسی کنید.
 • برای بررسی مشخصات خود با تعمیرکار(سیم پیچ) حضوری ملاقات کنید و اطمینان حاصل کنید که هر دو درک مشترکی از آنچه انتظار می رود دارید.
 • از تعمیرکار(سیم پیچ) خود بخواهید برنامه های بهبود مستمر و آموزش خود را تشریح کند. جزئیات مربوط به سطح مهارت تکنسین هایی را که در تعمیرگاه(سیم پیچی) کار خواهند کرد، بخواهید. بپرسید که آیا تعمیرکار(سیم پیچ) یک برنامه آموزشی داخلی دارد که بر تمام جنبه های تعمیر(سیم پیچی) الکتروموتورها(دینام) تمرکز دارد، به ویژه بر حفظ طراحی و ویژگی های کارایی الکتروموتورها(دینام).
تعمیر کار الکتروموتور
تعمیرکار الکتروموتور

توسعه مشخصات فنی

مشخصات دقیقی را برای تعمیرکار(سیم پیچ) خود بیان کنید. آنها باید الزامات سازمان شما برای بهره وری انرژی و دوام را به طور کامل درک کنند. به اشتراک گذاری اطلاعات دقیق چیزی است که بر نتیجه نهایی تعمیر(سیم پیچی) حاکم است.

مشخصات شما باید تجویزی باشد و با هدف اطمینان از مطابقت الکتروموتور(دینام) تعمیر(سیم پیچی) شده با الکتروموتور(دینام) «آنگونه که طراحی شده است» باشد. مشخصات واضح بیان شده، برش گوشه ها و اشتباهاتی را که می تواند منجر به عملکرد ناکارآمد و غیرقابل اعتماد الکتروموتورها(دینام) شود، از بین می برد.

مشخصات شما باید شامل موارد زیر باشد:

 1. بیانیه ای در مورد هدف و دامنه تعمیر(سیم پیچی)
 2. جدول زمانی استانداردهای مربوطه
 3. الزامات برای گزارش وضعیت
 4. الزامات برای تعمیر(سیم پیچی) و تعمیرات اساسی سیم پیچ ها
 5. الزامات برای تعمیر و تعمیرات اساسی روتور
 6. الزامات تعمیرات اساسی مکانیکی
 7. الزامات برای تست تایید.

مانند مشخصات تعمیر، توسعه مشخصات الکتروموتور(دینام) جدید که به وضوح ساختار، طراحی، کارایی و مارک های تایید شده را تعریف می کند، به تضمین دوام و سازگاری کمک می کند.

یک فرآیند مدیریت اسناد را توسعه دهید

یک فرآیند مدیریت اسناد و برنامه اقدام پیشگیرانه ایجاد کنید و از آن برای جمع آوری و حفظ گزارش دقیق تعمیرات خود استفاده کنید. به طور منظم گزارش های تعمیرات خود را بررسی کنید تا زمینه های بهبود در رابطه با تست در حین کار و عملکرد الکتروموتورهای(دینام) خود را شناسایی کنید. فرصت های بهبود را در برنامه اقدام پیشگیرانه خود بگنجانید (که باید بخشی از برنامه نگهداری شما باشد. 

فرآیند مدیریت اسناد شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • جزئیات اولیه در مورد وضعیت الکتروموتور(دینام) شما هنگام دریافت توسط تعمیرکار(سیم پیچ)
 • یک «گزارش وضعیت» که ارزیابی وضعیت الکتروموتور(دینام) را پس از جداسازی و آزمایش اولیه ارائه می‌کند
 • یک «گزارش خرابی» که یافته‌های مربوط به الکتروموتورهایی(دینام) که در حین کار از کار افتاده‌اند را به تفصیل شرح می‌دهد
 • جزئیات کامل تعمیر(سیم پیچی) الکتروموتور (دینام)
 • نتایج تمام آزمایشات (مکانیکی و الکتریکی) انجام شده در طول تعمیر
 • بیانیه ای در مورد اینکه چگونه تعمیر با مشخصات شما مطابقت دارد و با بهترین روش مطابقت دارد.

فرآیندهای مستندسازی کیفیت

در الکتروچکاپ، ما یک فرآیند کیفیت و مستندسازی ایجاد کرده‌ایم که شامل موارد زیر است:

 • دفترهای مختلف طراحی شده برای انواع مختلف الکتروموتور(دینام)های الکتریکی، از جمله:
 • الکتروموتور های (دینام) بلبرینگ آستین AC
 • الکتروموتور های (دینام) عمودی AC
 • الکتروموتور های (دینام) بلبرینگ AC
 • ارزیابی دقیق خرابی

آنچه در اطراف می چرخد ​​به اطراف می آید

مثالی را که این وبلاگ را با آن شروع کردم به خاطر دارید؟ شرکت بزرگ فولادی که یک برنامه فن آنیل هیدروژنی داشت که به طور متوسط 3 میلیون تومان برای تعمیر یک الکتروموتور(دینام) فن کوچک ( 5hp/1800rpm) در مواقع اضطراری هزینه کردند.آنها به طور متوسط ​​54 تعمیر در سال داشتند و به طور متوسط3 میلیون تومان در هر تعمیر هزینه شده است این مبلغ سالانه به 162 میلیون تومان می رسد. 

یک بار دیگر:

 • آنها به طور متوسط ​​54 تعمیر در سال با 3 میلیون تومان در هر تعمیر داشتند و سالانه سالانه به 162 میلیون تومان هزینه می کردند.
 • میانگین طول عمر 6 ماه
 • همه چیز اورژانسی بود
 • تعمیرکار(سیم پیچ) فعلی فقط آنها را تعمیر (سیم پیچی) می کرد و راه حل دیگری به آنها نمی داد
 • مشتری از ما خواست که درگیر شویم و علت اصلی را بررسی کنیم
 • اولین الکتروموتورهایی(دینام) که دریافت کردیم با هم وصله شده بودند.   

آنچه ما یافتیم:

 • ما متوجه شدیم که اندازه بلبرینگ به اندازه کافی بزرگ نیست تا بتواند بار را تحمل کند
 • الکتروموتورها(دینام) برای کاربرد به درستی انتخاب نشده بودند
 • بست ها متعادل نبودند
 • مجموعه محفظه فن در حال خم شدن بود

مشتری از ما می خواست که عمر الکتروموتور(دینام) را بهبود ببخشیم. چند الکتروموتور(دینام) اولی که تعمیر کردیم، محفظه یاتاقان ها را با جدید جایگزین کردیم، الکتروموتور(دینام)ها را آب بندی کردیم، سیم پیچ ها را لاک اندود کردیم و فن ها را متعادل کردیم.

این باعث افزایش عمر به بیش از دو برابر شد.

ما احساس کردیم که این به اندازه کافی خوب نیست، بنابراین کل برنامه را بررسی کردیم

 • ما متوجه شدیم که محفظه فن سست است و باعث ایجاد مشکلات ارتعاشی اضافی می شود
 • یاتاقان ها برای وزن فن کمتر از اندازه بودند
 • الکتروموتور(دینام) باید بهتر آب بندی می شد

بنابراین ما کل برنامه را دوباره طراحی کردیم

 • ما یک الکتروموتور(دینام) استاندارد کار سخت گرفتیم و اندازه بلبرینگ را افزایش دادیم
 • ما یک محفظه فن تقویت شده جدید با فن جدید اجرا کردیم
 • طول عمر تا کنون بیش از 15 ماه بدون خرابی افزایش یافته است

فقط در این یک برنامه بازپرداخت کمتر از یک سال بود .این شامل ضررهای خرابی یا هزینه حذف و نصب نمی‌شود. با اتخاذ یک رویکرد سیستماتیک تر و شکستن آن به یک برنامه تعمیر/تعویض بهترین روش، تصمیم گیری در صورت وقوع خرابی بسیار آسان تر خواهد بود.

برای تصمیم گیری به کمک نیاز دارید؟

الکتروچکاپ می تواند در مورد هر سوالی که ممکن است بین تعمیر(سیم پیچی)  و تعویض الکتروموتورهای (دینام) انتخاب کنید، به شما کمک کند. ما با پرسیدن “چرا؟” شروع می کنیم. چرا الکتروموتور(دینام) فعلی شما از کار افتاد؟ برای جلوگیری از خرابی مجدد آن چه باید کرد؟ دقیقاً چرا تعمیر(سیم پیچی) یا جایگزینی برای برنامه خاص شما بهترین است؟

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و در صورت هرگونه سوال و یا مشکل با ما در ارتباط باشید.