فرقی نمی‌کند یک کارگاه کوچک داشته باشید یا کارخانه‌ای بزرگ با صدها دستگاه الکتروموتور، همیشه هزینه تعمیر الکتروموتور یک مسئله مهم و تاثیرگذار است. تاثیرگذار از آن جهت که در سود نهایی مجموعه و هزینه‌های جاری نقش مهمی بازی می‌کند. از سوی دیگر تعمیر ابزار مهمی مثل الکتروموتور یک ضرورت است زیرا؛ نیم‌سوز شدن، مشکل در سیم‌پیچی و یا خرابی الکتروموتور می‌تواند بخشی از یک خط تولید را به کلی متوقف کند. با توجه به اهمیت این مساله، تعمیرگاه و فروشگاه الکتروچکاپ قصد دارد درمورد قیمت تعمیر الکتروموتور، علل تفاوت قیمت و راهکارهای مدیریت هزینه‌های الکتروموتور صحبت کند. با ما همراه باشید.

هزینه تعمیر الکتروموتور به چه عواملی بستگی دارد؟

شاید سوال ساده‌ای به نظر برسد اما جواب چند جانبه‌ای دارد! برای پاسخگویی به این سوال، ابتدا تعمیرکار باید مشکل الکتروموتور شما را بداند. تنها در اینصورت است که می‌تواند تخمین دقیقی از هزینه‌ها داشته باشد. تشخیص در این مرحله بسیار مهم است و می‌تواند روند کار را تعیین کند. شاید الکتروموتور فقط به یک تمیز کردن نیاز داشته باشد، شاید بررسی بلبرینگ‌ها اولویت باشد و یا حتی ممکن است مشکل با یک سیم‌پیچی اساسی حل شود. هر چیزی ممکن است. اما چه کسی می‌تواند درست و دقیقا مطابق با نیاز شما تشخیص دهد؟ تا زمانی که الکتروموتور(دینام) کاملاً بررسی نشود و تعمیرکار دقیقاً ایراد آن را نشناسد، نمی‌توانید برآورد دقیقی از هزینه دریافت کنید. قطعاً یک تعمیرکار با تجربه، کمک بزرگی به شما خواهد کرد. تعمیرگاه الکتروچکاپ با بیش از سه دهه تجربه می‌تواند به بهترین شکل پاسخگوی شما باشد.

قیمت تعمیر الکتروموتور

در اینجا برخی احتمالات را برای شما بازگو می‌کنیم تا دید واقع‌بینانه‌ای درمورد قیمت‌ تعمیر الکتروموتور پیدا کنید. این مسئله تا حدود زیادی به نحوه و روش تعمیر، دقت و تجربه تعمیرکار بستگی دارد. این موارد را در ادامه توضیح می‌دهیم؛

 • به طور کلی چندین ماده اولیه برای سیم‌پیچی نو به کار می‌رود. اولین و مهمترین ماده، سیم مسی است که برای سیم‌پیچی الکتروموتور استفاده می‌شود. سیم مسی با مدل‌های ایرانی، خارجی و قیمت‌های متفاوت، بر هزینه تمام شده‌ی سیم‌پیچی تاثیر می‌گذارد. در نظر بگیرید که قیمت مس در بازار ایران بسیار نوسان دارد و همیشه روند صعودی داشته است.
 • مسئله بعدی کاغذهای عایقی است که استفاده می‌شود. کاغذهای عایق نیز قیمت‌ها و مدل‌های مختلف دارد. این ورق‌های عایق شامل؛ برشمان، مایلر و رادیولوژی است. در نظر داشته باشید که هر کدام از این کاغذها، قطرهای متفاوتی دارد و هر چقدر قطر آنها بیشتر شود، قیمت آن بالاتر می‌رود. اینکه از چه ورق عایق و چه قطری استفاده شود، به نوع الکتروموتور بستگی دارد. اگر قدرت الکتروموتور (بر اساس کیلووات) بالا باشد، باید از عایق ضخیم‌تری استفاده شود.
  اگر این کاغذها را بر اساس قیمت و کیفیت اولویت‌بندی کنیم؛ رتبه اول به برشمان، رتبه دوم به مایلر و رتبه سوم به ورق رادیولوژی اختصاص می‌یابد. ذکر این نکته اهمیت دارد که مجموعه الکتروچکاپ برای تعمیر الکتروموتورهای سنگین، نه تنها از عایق‌های مایلر ضخیم استفاده می‌کند بلکه برای استحکام بیشتر، لبه عایق که از دو سر شیار بیرون میزند را با چسب حصیری، حمایت می‌کند. چسب حصیری با توجه به فرآیند تولیدش، بسیار گران‌قیمت است، استحکام بالایی دارد و هرگز پاره‌ نمی‌شود.
 • نکته بعدی که اهمیت دارد، روپوش‌های وارنیش است. وارنیش نیز چندین مدل دارد که شامل؛ وارنیش‌های حرارتی و نسوز است. روپوش‌ها با قیمت‌ها و قطرهای متفاوت است و قاعدتاً استفاده از هر نوع وارنیش‌، بر هزینه نهایی تعمیرات اثر می‌گذارد.
 • به این هزینه‌ها، هزینه لاک‌ و لنت‌های برقی را نیز اضافه کنید. استفاده از این مواد نیز با توجه به کیفیت آن، قیمت متفاوتی را بر روی دست تعمیرکار می‌گذارد.
 • از سوی دیگر، دستمزد سیم‌پیچ‌ها نیز قابل توجه است. تجربه، مهارت و سابقه سیم‌پیچ بسیار مهم است. این مورد را دست کم نگیرید!

شما مشتریان عزیز علاوه بر در نظر گرفتن این موارد، می‌توانید برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر، با مجموعه الکتروچکاپ در تماس باشید. سوالات زیر هم می‌تواند برآورد دقیق‌تری از هزینه تعمیر الکتروموتور به شما بدهد؛

 • آیا بلبرینگ‌ها نیاز به تعمیر یا تعویض دارد؟
 • سایز بلبرینگ‌هایی که در الکتروموتور وجود دارد، چیست؟
 • چه تعداد کلاف‌های سیم‎پیچ سوخته است؟
 • آیا درب‌ها (براکت) ایراد دارند؟
 • آیا شفت‌ها خوردگی دارند؟
 • آیا روتور به بالانس کردن نیاز دارد؟

بررسی همه جانبه الکتروموتور

راهکارهای مدیریت هزینه‌ الکتروموتور

با توجه به این نکات، ممکن است با فکر کردن به هزینه تعمیر الکتروموتور سرسام بگیرید. اما راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید با به کارگیری آنها، هزینه‌های تعمیر و نگهداری الکتروموتور را کاهش دهید یا تعدیل کنید.
نگهداری و تعمیر مناسب و به موقع الکتروموتور همواره به عنوان یکی از روش‌های جلوگیری از افزایش مصرف انرژی در تمامی سیستم‌ها به ویژه در تعمیر الکتروموتور در نظر گرفته می‌شود. عدم نگهداری مناسب علاوه بر اتلاف انرژی باعث کاهش طول عمر مفید الکتروموتور خواهد شد. در برخی موارد، تعمیر و نگهداری مهم‌تر از هزینه کردن برای خرید الکتروموتور نو است. در واقع شما می‌توانید با یک اقدام و انتخاب منطقی، عمر الکتروموتور را افزایش داده و مجموعه خود را از هزینه‌های اضافی و گزاف نجات دهید. برخی از این اقدامات در ادامه بیان شده است؛

 • کنترل دما و خنک‌سازی الکتروموتور
 • روغنکاری و گریس‌کاری الکتروموتور
 • جلوگیری از خاموش-روشن کردن‌های اضافی
 • نصب مناسب بلبرینگ و فن کوپلینگ‌ها
 • نصب مناسب موتور و جلوگیری از لرزش نامناسب
 • انجام بازدید دوره‌ای و تعمیر/ جایگزینی الکتروموتور

در بین راهکارهای موجود مهمترین نکته، بازدید دوره‌ای از الکتروموتور است. این بازدیدها باید روزانه، ماهانه، شش ماهه و سالانه انجام ‌شود. در بررسی روزانه باید الکتروموتور در حین کار از نظر عدم وجود گرما، صدا، لرزش غیرعادی، وضعیت تهویه و گرفتگی فن کنترل شود. همچنین برای الکتروموتورهایی که در فضای باز و در معرض ریزش آب، سیالات و تابش آفتاب هستند، باید سایبان دستگاه چک شود.
در بررسی ماهانه باید بلبرینگ‌ها و درپوش‌های جلویی و عقبی، پوسته بدنه و جعبه اتصالات برقی به خوبی و با دقت کنترل شود. بهتر است برای اطمینان بیشتر، دور الکتروموتور توسط دورسنج بررسی شود. همچنین لازم است این اطلاعات با مشخصات مندرج بر روی پلاک الکتروموتور مقایسه شود.

هزینه تعمیر الکتروموتور

در چکاب شش‌ ماهه آنچه اهمیت دارد، بررسی مقدار مقاومت عایق الکتروموتور، کنترل اتصالات برقی و مکانیکی و دقت به تراز افقی و عمودی الکتروموتور است. شما می‌توانید در این مرحله از راهنمایی‌های سایت الکتروچکاپ استفاده نموده و برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.
در پایان لازم است بدانید که الکتروموتور نیاز به چکاب سالانه نیز دارد. در هر سال ضروری است که وضعیت پوسته و بدنه الکتروموتور از لحاظ پوسیدگی و خوردگی بازدید شود. همچنین می‌توانید سیم‌پیچ استاتور را رطوبت زدایی و تمیز کنید. همیشه حواستان به عایق سیم‌پیچ باشد و از سالم و کافی بودن آن اطمینان حاصل فرمایید. از آنجا که در برآورد هزینه تعمیر الکتروموتور، بلبرینگ‌ بسیار مهم و پرخرج است، حتما وضعیت آن را کنترل کنید و در صورت نیاز، تعویض و تعمیر آن را به نیروی متخصص و با تجربه بسپارید.

سخن پایانی
قیمت تعمیر الکتروموتور متغیر است. برآورد قیمت تمام شده تعمیرات به عوامل زیادی بستگی دارد؛ از نوع عایقی که برای سیم‌پیچی استفاده می‌شود تا تعداد کلاف‌های سوخته. همه این عوامل اهمیت دارد. با توجه به هزینه‌ بالای تعمیر، بازدید دوره‌ای یک راهکار اساسی و مطمئن برای افزایش طول عمر الکتروموتور است. شما مشتریان عزیز از هر نوع الکتروموتوری که استفاده می‌کنید، می‌توانید روی کمک الکتروچکاپ حساب کنید. همچنین در هر مرحله از تعمیر نیز مجموعه الکتروچکاپ در کنار شماست.