4 علامت قطعی که نشان دهنده سوختن الکتروموتور است

4 علامت قطعی که نشان دهنده سوختن الکتروموتور است

الکتروموتور یک تجهیز مهم، کلیدی و البته حساس است. از این دستگاه تقریباً در تمامی صنایع و محیط‌های صنعتی استفاده می‌شود. کاربرد زیاد موتور، احتمال کار نکردن، خرابی و سوختگی را بالا می‌برد. اگر شما علائم سوختن الکتروموتور را بدانید می‌توانید در همان مراحل اولیه، جلوی استهلاک بیشتر دستگاه را بگیرید. به دلیل اهمیت و ضرورت این مسئله، الکتروچکاپ درمورد مهمترین و کاربردی‌ترین روش‎های تشخیص سوختن الکتروموتور توضیح داده است. با ما همراه باشید.

تعمیر تخصصی الکتروموتور را به الکتروچکاپ بسپارید
call-to-action

علامت اول: الکتروموتور کار نمی‌کند

اگر الکتروموتور در حالیکه به برق وصل است و کلید روشن زده شده، کار نکند، اولین احتمال سوختگی الکتروموتور است. در این حالت موتور اصلاً روشن نشده و جریان برق از مدار عبور نمی‌کند. البته در شرایطی که موتور کار نمی‌کند ممکن است مشکل از قطعی قسمتی از مدار و یا سوختن فیوز باشد. بهتر است بدانید که اگر موتور روشن می‌شود ولی خیلی زود داغ می‌کند، احتمالاً الکتروموتور نیم سوز شده است. الکتروچکاپ در مقاله‌ای جداگانه درمورد علت داغ شدن الکتروموتور به طور مفصل توضیح داده است.

علامت دوم: بوی سوختگی

استشمام بوی سوختگی از  الکتروموتور، یک روش بسیار کاربردی است. این بوی سوختگی را می‌توان از قسمت ترمینال موتور فهمید (سیم‌های خارج شده از الکتروموتور و سیم‌های متصل به برق، حفره کوچیکی ایجاد می‌کنند که به نام ترمینال شناخته می‌شود). از این قسمت با استشمام دقیق می‌توانید متوجه بوی سوختگی شوید.

در برخی موارد نیز با مشاهده دود می‌توانید مطمئن شوید که موتور سوخته. در این وضعیت قطعا به تعمیرات الکتروموتور نیاز خواهید داشت. سوختن به معنای؛ افزایش دما بیش از حد مجاز و از بین رفتن قطعات داخلی و سیم پیچی به دلیل حرارت بالا است. در اثر این افزایش دما، سیم پیچی تغیر حالت می‎دهد و در شرایط حاد، سیم‌ها به یک توده مس تبدیل می‌شوند.

علامت سوم: پریدن فیوز

اگر روشن شدن الکتروموتور با پریدن فیوز همراه است، احتمال سوختگی بالاست. در واقع وقتی الکتروموتور می‌سوزد، درون موتور سیم‌ها به یکدیگر می‌چسبند. در این حالت زمانیکه کلید روشن زده می‌شود، این سیم‌ها به هم برخورد کرده، موجب اتصال کوتاه شده و فیوز می‌پرد. همیشه نتیجه مستقیم اتصالی در سیم پیچی، پریدن فیوز است. گاهی با روشن کردن موتور فیوز عمل می‌کند ولی مدار قطع می‎شود. دلیل این مسئله نیز اتصال کوتاه در مدار اصلی موتور است (اتصال کوتاه مداری است که اجازه می‌دهد جریان از یک مسیر ناخواسته گذر کند). اگر این اتفاق رخ دهد، سوختگی کامل موتور قطعی است. در صورت رو به رو شدن با این مشکل، سیم پیچی الکتروموتور و تعمیر آن ضروری است.

علائم سوختن الکتروموتور چیست؟

علامت چهارم: الکتروموتور دور کامل نمی‌زند

همیشه در جریان بررسی و تست سیم پیچی الکتروموتور سه فاز، ابتدا شفت را می‌چرخانند. دور کامل و چرخیدن کامل شفت نشان‌دهنده سالم بودن الکتروموتور است. در نقطه مقابل اگر الکتروموتور دور کامل نمی‌زند، احتمالا نیم سوز شده است. در این حالت حتما جریان برق و تابلوی برق کارگاه را بررسی کنید. زیرا ممکن است مشکل از برق باشد.

سخن پایانی

الکتروچکاپ بر حسب تجربه و دانش فنی، در یک مقاله کوتاه مهمترین علائم سوختن الکتروموتور را بیان کرد. این موارد شامل؛ کار نکردن، بوی سوختگی، پریدن فیوز و دور کامل نزدن، می‌تواند به شما کمک کند خیلی سریع به وضعیت الکتروموتور رسیدگی کنید و نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
حساب کاربری من