الکتروموتور (دینام) چیست؟ الکتروموتور وسیله ای است که جریان الکتریکی را به چرخش مکانیکی یک دوک یا روتور تبدیل می کند. چرخش در بسیاری از کاربردها به حرکت خطی تبدیل می شود.ما در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل الکتروموتور را تعریف کرده و اطلاعات مهمی راجع به آن در اختیار شما قرار دهیم.پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

الکتروموتور (دینام) چیست؟ چگونه کار می کند؟

انواع و گزینه های بسیاری از الکتروموتور (دینام) وجود دارد. به عنوان مثال موتورهای DC – براش یا بدون جاروبک و موتورهای AC – القایی (یا ناهمزمان) و سنکرون. موتورها می توانند با ولتاژهای مختلف متناسب با کاربرد و منبع موجود کار کنند.

عملکرد یک موتور بر دو ویژگی جریان الکتریکی متکی است. اولین مورد این است که یک جریان الکتریکی که در یک سیم یا سیم پیچ جریان دارد، یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند.

دوم این است که یک جریان در حال تغییر در یک هادی، به عنوان مثال از منبع AC، ولتاژی را در هادی (القایی خود) یا در هادی ثانویه (القایی متقابل) القا می کند. جریان جریان در مدار یک هادی ثانویه نیز همانطور که در بالا ذکر شد یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند.

برای آهنربا، مانند قطب ها دفع و بر خلاف قطب ها جذب می شود. در تمام موتورها، ساختار از این خاصیت برای اطمینان از چرخش مداوم روتور استفاده می کند.

نمودار زیر یک موج AC سه فاز را نشان می دهد. همانطور که در نمودار برداری در وسط نشان داده شده است، هر فاز با زاویه فاز 120 0 از هم جدا می شود.

موج سه فاز
موج سه فاز

در یک زاویه فاز خاص، یک جهت حاصل برای میدان وجود خواهد داشت که می تواند با جمع بردار محاسبه شود. آهنربا(های) دائمی در روتور به نظر می رسد که با جهت میدان همراستا باشد و همانطور که شکل موج AC در زمان “پیشرفت” می کند، روتور چرخش می کند، همانطور که نشان داده شده است.

برای 30 درجه:

چرخش روتور 30 درجه
چرخش روتور

 برای 90 درجه:

چرخش 90 درجه

برای 180 درجه:

چرخش 180 درجه

و به همین ترتیب از طریق یک چرخه کامل (360 0 ) که در آن روتور به طور موثر به موقعیت شروع خود باز می گردد و دوباره این فرآیند را تکرار می کند.

اگر شما از قبل الکتروموتوری دارید و مایل به تعویض آن هستید کلیک کنید

چگونه یک الکتروموتور (دینام) انتخاب کنم؟

همه برنامه ها خود را به استفاده از موتور سنکرون سه فاز نمی دهند. در حالی که اندازه موتور بالا نسبت به قدرت آن بسیار کارآمد است، به عنوان مثال، برای راه اندازی دستگاه پخش دی وی دی بسیار بزرگ است. علاوه بر این، عرضه سه فاز برای یک موقعیت خانگی (یا بیشتر تجاری) ایده آل نخواهد بود. بنابراین، کاربرد یک نکته مهم در تعیین اندازه و منبع ولتاژ است.

برای خرید لوازم جانبی الکتروموتور کلیک کنید.

قدرت (از طریق گشتاور) مورد نیاز از موتور یک ملاحظه حیاتی است. ملاحظات دینامیکی برنامه چیست – بار، شتاب / کاهش سرعت و مسافت هایی که باید به صورت شعاعی یا جانبی جابجا شوند؟

همچنین پایداری سرعت چرخش مهم است. آیا موتور برای کار کردن با سرعت ثابت، حتی در دورهای کم لازم است؟

در نهایت، شرایط محیطی مورد توجه قرار خواهد گرفت – دمای عملیاتی چقدر است و آیا آب یا گرد و غبار احتمالاً مشکل ساز است؟ آیا موتور در محیط انفجاری کار می کند و نیاز به رتبه ATEX دارد؟

اگر پس از خرید الکتروموتور شما با مشکل مواجه شد برای تعمیر آن نگران نباشید زیرا می توانید از خدمات تعمیر و سیم پیچی الکتروموتور الکتروچکاپ استفاده کنید.برای درخواست تعمیر و سیم پیچی الکتروموتور خود کلیک کنید.

انواع موتور برق

همانطور که در بالا گفته شد گزینه های زیادی برای موتورها وجود دارد. تغذیه DC یا AC و ولتاژهای مختلف، بسته به کاربرد.

یکی از نکات مهم در انتخاب موتورها، تفاوت بین موتورهای سروو و پله ای است. سروو موتور مکانیزم بازخورد دارد – سیگنال بازخورد با یک نقطه تنظیم مقایسه می شود تا زمانی که موتور به موقعیت دلخواه رسید اختلاف صفر وجود داشته باشد.

الکتروموتور (دینام) چیست؟

یک موتور پله ای نیز کنترل را ارائه می دهد، اما می تواند نسخه دیجیتالی یک موتور با ساختار خاص در نظر گرفته شود. چند سیم پیچ مستقل استاتور (استاتور قسمت ثابت موتور است) و یک روتور مخصوص طراحی شده به موتور اجازه می دهد تا در یک موقعیت یا زاویه مشخص در برابر یک فرمان گام بردارد.

موتورهای پله ای به طور ایده آل برای برنامه های کم مصرف و کم هزینه، مانند درایو سی دی، مناسب هستند. برعکس، سروو موتورها برای کاربردهای توان بالاتر، شتاب بالا و دقت بالا مناسب ترند.

کاربردهای معمول الکتروموتور (دینام)

الکتروموتور (دینام) در کاربردهای بسیار متنوعی یافت می شوند – خانگی، مانند ماشین لباسشویی سی دی، دی وی دی و غیره و تجاری، مانند کاربردهای پزشکی، اداری و صنعتی. هنگامی که با مکانیزم محرک خطی همراه می شود، کاربردهای معمولی در خودرو، حمل و نقل مواد، روباتیک، غذا و نوشیدنی و بسته بندی و غیره است.

آیا برای کارکرد الکتروموتور (دینام) به چیز دیگری نیاز دارم؟

منبع برق مناسب و کابل کشی مرتبط با تجهیزات ضروری است. در هر کاربرد، موتور باید مستقیماً از طریق چرخ دنده یا تسمه به اجزای محرک خود متصل شود و این ممکن است نیاز به میرایی ارتعاش داشته باشد. سنسورهای دما یک اضافه معقول هستند و در صورت گرمای بیش از حد احتمالی، یک فن با تهویه مناسب مورد نیاز است.

خیلی ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.هر سوال و یا مشکلی داشتید با شماره تماس های ۰۲۱۵۶۳۲۵۰۲۰ ۰۹۱۲۴۷۸۹۶۳۸ با ما در ارتباط باشید.